مدیرعامل شركت ملی صنایع پتروشیمی در گفت‌وگو با فارس خبرداد:
6 میلیارددلار پروژه‌پتروشیمی درانتظار حكم قضایی برای رد تصرف زمین

خبرگزاری فارس: مدیرعامل شركت‌ملی‌صنایع پتروشیمی از اجرای 10 طرح با سرمایه بیش از 6 میلیارد دلاری در زمین‌های آزادشده دولتی در منطقه فاز 2 خبرداد و گفت: منتظر حكم ردتصرف دادگستری بوشهر هستیم.


عبدالحسین بیات در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس؛ با اشاره به مصوبه سال 77 هیئت دولت وقت كه به منظور تصویب ایجاد منطقه اقتصادی در پارس جنوبی و به پیوست آن مختصات جغرافیایی این منطقه صورت گرفت تصریح كرد: براساس این مصوبه این زمین‌ها به صورت ملی درآمد و مدیریت بر آن توسط وزارت نفت صورت می‌گیرد.
وی خاطرنشان كرد: متأسفانه در تاریخ اسفند سال 77 نزدیك به 110 تا 120 هكتار از این زمین‌ها توسط یك شركت دولتی در استان بوشهر به یك شركت خصوصی فروخته شد به همین دلیل این شركت خصوصی حدود 10 سال به صورت غیرمجاز در این زمین‌ها كار‌هایی غیر از آنچه در مصوبه هیئت دولت بود انجام می‌داد.
مدیرعامل شركت ملی پتروشیمی خاطرنشان كرد: این وضعیت موجب شد تا شركت ملی صنایع پتروشیمی كه در این زمین‌ها پروژه‌هایی را جانمایی كرده بود نتواند پروژه‌های خود را احداث و بهره‌برداری كند و تا مدت زیادی با مشكل زمین روبه‌رو بود.
بیات تصریح كرد: به عنوان مثال خط لوله اتیلن غرب از این زمین‌ها باید عبور می‌كرد اما آن شركت خصوصی اجازه احداث این خط را به ما نداد تا اینكه توانستیم با حكم شورای تأمین اجازه عبور بخشی از خط لوله را از زمین‌ها بگیریم.
مدیرعامل شركت ملی پتروشیمی گفت: بعد از آنكه این كار در مسیر عبور قرار گرفت مشخص شد كه این زمین‌ها متعلق به وزارت نفت است و مالكیت شركت خصوصی در این زمین‌ها به صورت غیرقانونی است.
بیات ادامه داد: اخیراً با حكم رئیس دادگستری استان بوشهر مشخص شد كه این زمین‌ها باید هرچه زودتر به وزارت نفت بازگردانده شود.
معاون وزیر نفت در پتروشیمی با اشاره به اینكه در این مدت ده طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری بیش از 6 میلیارد دلار به دلیل تصرف این شركت خصوصی بر زمین‌های دولتی عقب مانده بود گفت: اكنون منتظر حكم بعدی دادگاه كه رد تصرف است هستیم تا بتوانیم پروژه‌های توسعه‌ای خود را در منطقه فاز دو پتروشیمی انجام دهیم.