به گزارش سرویس ورزشی برنا، متن این بیانیه به شرح زیر است: به گزارش سرویس ورزشی برنا، متن این بیانیه به شرح زیر است:

سلام خدمت هواداران و مشوقین واقعی پرسپولیس

نزدیک به سه ماه است که تغییرات مدیریتی در باشگاه اعمال شده و با توجه به مسئولیت اینجانب، این توانایی را پیدا کردیم تا در کانون هواداران طی این مدت به خوبی توانستیم دوستان واقعی را از مدعیان دروغین و دوست نما تشخیص دهیم. این زمان کوتاه سنگ محک خوبی برای سنجش عیار هواداری اطرافیان تیم بود. کما اینکه تجربیات مدیران سابق باشگاه، اصحاب رسانه، پیشکسوتان و دست اندرکاران امنیتی و انتظامی و... و همچنین اتفاقاتی که در سال های اخیر در باشگاه رخ داد براین دستاوردها صحه می گذارد. از آنجا که دانستن حق مردم است، برآن شدیم طی بیانیه ای مطالبی را به اطلاع خانواده بزرگ فوتبال کشورمان علی الخصوص طرفداران تیم همیشه سرافراز پرسپولیس برسانیم.

بیانیه کانون مشوقین پرسپولیس

نه تنها پرسپولیس بلکه هر تیمی در اقصی نقاط جهان بدون هوادار و طرفداران واقعی اش معنایی پیدا نمی کند. تبدیل شدن هر مجموعه و تیمی (در قالب ورزش) به یک تیم مردمی محصول پارامترها و اتفاقات فرهنگی و تاریخی مشخصی است. تاریخ باشگاه های مردمی در جهان نشان می دهد که همواره آنها محصول انباشت آرزوها، نیازها و باورهای جمعی آن اجتماع اند و بدون شک باشگاه بزرگ پرسپولیس نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بازیکنان می آیند و می روند. چه محبوب چه عادی. عمر مفید یک بازیکن برای هر باشگاه دست بالا ده سال است. مدیران موفق و ناموفق در رفت و آمدند. عمر مفید هر مدیر در باشگاه به ویژه کشور ما به تجربه بیش از چند سال نیست اما این هوادار است که از سنین کودکی و نوجوانی تا میانسالی و سالمندی همچنان به پای معشوق اش می ایستد و زیبا آنکه میراث هواداری خود را به فرزندان و نوادگان شان منتقل می کنند. پشت به پشت، نسل به نسل.

از این رو تکریم هواداران و توجه به خواست ها و نیازهای آنان یک اصل اساسی و بدیهی در هر باشگاهی است که بالطبع باشگاه محبوب ما نیز با توجه به خیل عظیم مشتاقان و هوادارانش می تواند نسبت به این اصل مهم بی تفاوت باشد. در گذشته های نه چندان دور از میان خیل پرشور هواداران در ورزشگاه ها، گروهی که خوش صداتر، پویاتر و خالق تر بودند نبض سکوها را به دست گرفته و مسئولیت تشویق را عهده دار بودند.

آنان نه داعیه ای بیش از دیگر هواداران داشتند و نه خود را وکیل و ارباب هوادار می شمردند. جان کلام آنها تشویق تیم محبوب شان بود و آرزویشان پیروزی تیم. نه انتظاری وجود داشت و نه کیسه ای از این کار برای خود دوخته بودند. سرآمد تمامی آنها نیز مرحوم محمد نایب عباسی معروف به «محمد بوقی» بود. مهربان، متواضع و نجیب که گاه حکم پدری برای تماشاگران و بازیکنان داشت. هرگز کلامی رکیک برزبانش جاری نشد.

هرگز بازیکنان را بدهکار خود نمی دید و آنها را تهدید نمی کرد و هرگز وارد هیچ باند و جریان ورزشی و غیر ورزشی نشد. آن مرحوم هیچگاه اجازه نمی داد در تشویق ها، هواداران از حیطه ادب خارج شوند. او و امثال او به واقع عاشق تیم خود بودند. اگر تیم بد بازی می کرد، انتقاد می کرد اما نه در هنگام بازی و آن هم به بدترین شکل ممکن، اگر بازیکنی خوش نمی درخشید او را صرفاً تحریک می کردند و نه تخریب و هرگز و هرگز دنبال دلالی، گروکشی و... نبودند.

متأسفانه از چند سال پیش و به دلایل بسیار ناپسند و خودخواهانه، تعدادی از مدیران و مسئولین باشگاه ها اقدام به استخدام افرادی تحت عنوان لیدر کردند. این افراد که خیلی زود تبدیل به مزدبگیرانی پرمدعا شدند، بعدها پا را فراتر گذاشته و تعدادی از آنها به باندهایی مخوف کمرشکن در باشگاه ها تبدیل شدند. هر باند طرفدار یک مربی، یک مدیر یا چند بازیکن خاص شد. رسماً برای تشویق های خود به سراغ بعضی از بازیکنان و حتی مدیران باشگاه ها رفته و طلب پول می کردند. تأسف آورتر اینکه کار آنها در بسیاری مواقع مورد پذیرش افراد نیز قرار گرفتند. در مقابل، بازیکنان، مربیان و مدیرانی که به این باج خواهی ها نه می گویند به عناوین مختلف و حتی علناً تهدید شده که از طریق سکوها چنین و چنانشان خواهند کرد.

در این جو مسموم مربیان امنیت ندارند، بازیکنان آرامش ندارند و تمام اقدامات باشگاه ها با یک حرکت و شعار آنها که برای آن رسماً پول دریافت نموده اند، زیر سوال می رود و اینکه هواداران پاکدل و بی غل و غش با تصور اینکه این به اصطلاح لیدرها در جریان امور هستند و چه بسا در خیلی از موارد آنها را دلسوزتر و متعصب تر از خود می دانند، هم زبان و هم صدای آنان می شدند.

در طول سه ماه گذشته و پس از استقرار مدیریت جدید باشگاه پرسپولیس، بارها و بارها و طی جلسات مختلف کارشناسی بر روی این آفت و آسیب شناسی آن بحث و تبادل نظر شده حتی دراین مقوله از نقطه نظرات سایر باشگاه های پرطرفدار بهره برده و متأسفانه به طور متفق القول به این جمع بندی رسیدیم که آنان نیز با این معضل مبتذل و تخریبی دست به گریبان و گرفتارند.

پس بدون هیچگونه پنهان کاری و بسیار شفاف اعلام می داریم تصمیم گرفته ایم این غده چرکین را از پیکره باشگاه بزداییم، البته بدون شک در میان تشویق کنندگان پر و پا قرص پرسپولیس هستند افراد شریف و تحصیل کرده ای که ما قدر آنان را میدانیم و مطمئناً از آنها حمایت می کنیم. اما به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد گروهی با اهداف خاص، ورزشگاه ها را تحت نام تیم دوست داشتنی پرسپولیس در اختیار گرفته و آبروی بازیکنان، مربی و ... و مجموعه باشگاه را به قیمت یک مشت ریال بر باد دهند. هواداران ما حق دارند انتقاد کنند، ناراضی باشند. تشویق کنند، تایید کنند و ما را پاسخگو بدانند. آنان بی ریا و باصفا به عشق باشگاه و تیم خود می آیند و حتی اگر مواقعی اشتباه کنند، نظر آنان برای ما شیرین و محترم است.

ما نگران انتقاد نیستیم، ما نگران باندهای پوشالی و بی اخلاقی هستیم که بی محابا به آبروی فوتبال ما می تازند. به همین روی در شرایطی که هیچ اعتراض و مخالفتی از طرف سکوها به سازمان و تشکیلات جدید پرسپولیس نشده است، به سراغ ریشه کنی این آفت رفته ایم. چه اگر اعتراضی می شد و ما بعد اقدام می کردیم شاید این شائبه پیش می آمد که به خاطر منافع خود دست به چنین کاری زده ایم.

باشگاه فرهنگی، ورزشی پرسپولیس و به ویژه کانون هواداران که متولی این امر به شمار می رود آن هم در قالب کمیته مشوقین، یقیناً تماشاگران و تشویق کنندگان عاشق و دلسوز تیم را با تمام توان و ضمن به کارگیری جدیدترین متدها و به روزترین شیوه های تشویق در دنیای امروزی فوتبال، حمایت می کند و در تلاش است تسهیلاتی در خورشأن نام این باشگاه بزرگ برای آنان فراهم کند. اما مصرانه تأکید می نمایم زمان باج گیری و باندبازی روی سکوها باید به پایان برسد و یقین بدانید پرسپولیس به پشتوانه هواداران فهیم خود به شدت با این گونه پدیده ها مقابله خواهد کرد.