قاضی میرسعید در گفت‌وگو با فارس:
چهارشنبه اول ماه شوال است

خبرگزاری فارس: ‌عضو كمیته علمی ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینكه امكان رؤیت هلال ماه امشب وجود ندارد، اعلام كرد كه چهارشنبه نهم شهریور اول ماه شوال است.

سیدمحسن قاضی میرسعید عضو كمیته علمی ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: هلال ماه، غروب امروز دوشنبه در كل دنیا فقط در آمریكای جنوبی با چشم غیرمسلح دیده می‌شود و دلیل آن هم این است كه ارض دایرةالبروجی ماه، جنوبی است و معمولا در نیمكره جنوبی بهتر از نیمكره شمالی قابل رؤیت است.

وی افزود: در جنوب آمریكای مركزی و جنوب غربی آفریقای جنوبی هلال ماه با ابزار قابل رؤیت است ولی در سایر نقاط جهان مثل آسیا، اروپا، استرالیا، آمریكای شمالی و آفریقا به جز بخشی كه ماه قابل رؤیت است، هلال ماه تحت هیچ شرایطی رؤیت نخواهد شد.

قاضی میرسعید تصریح كرد: در ایران هلال ماه در شب دوشنبه در تمام پهنه كشور زودتر از خورشید غروب می‌كند و از این رو قابل رؤیت نیست ولی غروب فردا هلال ماه در اكثر نقاط دنیا از جمله در كشورمان مشروط به داشتن افق شفاف و بی‌غبار، با چشم غیرمسلح قابل رؤیت است.

وی با اشاره به تفاوت وضعیت ماه در منتهی‌الیه شمالی كشور تا منطقه جنوبی كشور توضیح داد: در مناطق شمالی وقتی خورشید غروب می‌كند، ارتفاع هلال ماه از افق 3.5 درجه است، در صورتی كه در منتهی‌الیه جنوبی هنگام غروب خورشید، ارتفاع هلال ماه به 8 درجه می‌رسد و لذا رؤیت ماه در مناطق شمالی كشور نیازمند افق تمیز و صاف است و هر‌چه از شمال به سمت جنوب می‌رویم،‌ هلال ماه راحت‌تر دیده می‌شود.

عضو كمیته علمی ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری گفت: پس از غروب سه‌شنبه بخش درخشان ماه قابل توجه است و نور آن در افق انعكاس می‌یابد و هلال ماه در پهنه ایران با چشم غیرمسلح رؤیت می‌شود و بر این اساس روز چهارشنبه نهم شهریور، اول ماه شوال است.

قاضی میرسعید خاطرنشان كرد: آغاز یك ماه به اتمام آن ربطی ندارد و ماه یا 29 یا 30 روز است و هیچ گاه ماه 28 یا 31 روزه نمی‌شود.

وی بر همین اساس متذكر شد كه اگر دوشنبه یازدهم مرداد ماه، در ایران ماه رمضان آغاز می‌شد یا به اشتباه از آن روز ماه رمضان را آغاز می‌كردیم، امكان نداشت امروز (دوشنبه) ماه رؤیت شود و اگر ماه رمضان به جای سه‌شنبه از روز دوشنبه آغاز شده بود، باز هم ماه رمضان فردا 30 روزه تمام می‌شد اما اكنون 29 روزه تمام می‌شود.

عضو كمیته علمی ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری در بخش پایانی این گفت‌وگو در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در خصوص علت طولانی شدن فرایند اعلام رؤیت ماه و اعلام عید در برخی مقاطع اظهار داشت: اكیپ‌های تخصصی استهلال هر ساله در آستانه ماه رمضان و ماه شوال به صورت سازمان یافته برای رؤیت هلال ماه در سراسر كشور مستقر می‌شوند.

وی افزود: امسال نیز این اكیپ‌ها فردا (سه‌شنبه) در نقاط مختلف كشورمان استقرار خواهند یافت و به محض دریافت گزارش از سوی آنها، گزارش‌ آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت تأیید رهبر معظم انقلاب، از سوی ایشان عید اعلام می‌شود.

قاضی میرسعید خاطرنشان كرد: خورشید در تابستان دیر غروب می‌كند و اختلاف ساعت بین شرق و غرب كشور نیز یك ساعت است و هنگامی كه اكیپ ستاد استهلال در یك منطقه رؤیت هلال ماه را اعلام می‌كنند، با تك تك آنها صحبت می‌شود و گزارش تهیه و آن گزارش تقدیم مقام معظم رهبری می‌شود تا ایشان تأیید كنند و این كار زمان‌بر است اما هر‌چه تعداد گزارشات معتبر بیشتر باشد، مدت این فرایند كاهش می‌یابد.