لایحه افزایش تعطیلات عید سعید فطر كه پیش از این دو فوریت آن در جلسه علنی مجلس رأی نیاورده بود، امروز با ارائه گزارشی از سوی كمیسیون اجتماعی توانست با 143 رأی موافق مورد تصویب نمایندگان مجلس قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز در جلسه علنی مجلس با 143 رای موافق، 24 رای مخالف و 7 رای ممتنع، ماده واحده لایحه افزایش تعطیلی عید سعید فطر را به تصویب رساندند كه براساس آن از تاریخ تصویب این قانون، تعطیلات عید سعید فطر به 2 روز افزایش می‌یابد.

برهمین اساس، از این پس در صورت تایید نهایی شورای نگهبان اول و دوم شوال به‌عنوان تعطیلات عید سعید فطر محسوب می‌شود.

میرتاج‌الدینی:

افزایش تعطیلات آثار معنوی و فرهنگی دارد

دولت و مجلس هدیه مشترك به مردم بدهند

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی در دفاع از كلیات لایحه افزایش تعطیلات عید فطر با اشاره به آثار مثبت این لایحه گفت: با افزایش تعطیلات عید فطر آثار معنوی و فرهنگی افزایش یافته و موجب ایجاد روحیه نشاط و همبستگی ملی و فراملی می‌شود.

معاون پارلمانی رییس‌جمهور افزود: از جنبه ملی وقتی تعطیلات عید فطر افزایش یابد همبستگی ملی به دلیل حضور مردم در مراسمات رسمی در سراسر كشور افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به آثار اقتصادی افزایش تعطیلات عید فطر گفت: افزایش تعطیلات از نظر اقتصادی از دو جنبه قابل بررسی است؛ یكی بهره‌وری و دوم نظام كاری كشور. نظام كاری كشور نیز تقسیم بر دو قسمت رسمی و غیررسمی می‌شود كه نظام غیررسمی كشور از تعطیلات رسمی استقبال نمی‌كند. البته نقش نظام اداری رسمی و غیررسمی در تولید ناخالص داخلی را نباید از نظر دور داشت. جریان كار در نظام اداری غیررسمی در تولید ناخالص داخلی بالاست.

وی با اشاره به تاثیراتی كه افزایش عید فطر بر نظام بهره‌وری كشور خواهد داشت، گفت: چندعامل در این موضوع موثر است، مدیریت و نیروی انسانی از اهم آثاری است كه با افزایش تعطیلات عید فطر در افزایش بهره‌وری تاثیرگذار خواهد بود. گذشته از آن افزایش تعطیلات عید فطر موجب نشاط بیشتر در نیروی كار و طبیعتا افزایش بهره‌وری نیروی انسانی پس از این تعطیلات می‌شود.

به گزارش ایسنا، میرتاج‌الدینی با مقایسه تعطیلات كشور با سایر كشورها گفت: در گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی اطلاعات جدیدی درباره تعطیلات كشور ارائه شده است، برخی از مخالفان به نظرات شخصی بنده در خصوص افزایش تعطیلات عید فطر در دوره نمایندگی و اكنون كه در دولت مسوولیت دارم استناد كردند، پاسخم این است كه بنده امروز باید از نظرات دولت دفاع كنم ثانیا گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی با دقت و به روشنی ابعاد تعطیلات كشور را مشخص كرده است.

میرتاج‌الدینی افزود: در این گزارش تعطیلات رسمی كشور 25 روز است كه با جابجایی تقویم قمری در تقویم شمسی كشور این تعطیلات را به 19 روز تغییر می‌دهد، ولی میانگین تعطیلات رسمی كشور 20 روز است. با اضافه شدن 52 جمعه به این تعطیلات رتبه ایران به لحاظ تعطیلات به بعد از كشور یمن كه كمترین تعطیلات دنیا دارد، می‌رسد.

وی با رد ارائه لایحه افزایش تعطیلات در سال گذشته از سوی دولت گفت: یكی از مخالفان عنوان كرد كه سال گذشته لایحه‌ای از سوی دولت برای تعطیلات مطرح شد در صورتی كه این خود مجلس بود كه در قالب طرحی درصدد كاهش تعطیلات برآمد.

میرتاج‌الدینی خطاب به نمایندگان مجلس تاكید كرد: آمار مراكز رسمی كشور نباید تكذیب شود.

وی تاكید كرد: با عنایت به این‌كه كاركنان نقاط مرزی به مناسبت عید فطر از مرخصی‌های سالانه‌شان استفاده می‌كنند بنابراین چه خوب است اجازه دهیم در آستانه عید فطر امسال هدیه مشتركی از سوی دولت و مجلس به مردم داده شود.

توكلی:

هزینه یك روز تعطیلی، كاهش 1673 میلیارد تومانی تولید ملی است

رییس مركز پژوهش‌های مجلس در مخالفت با كلیات لایحه افزایش تعطیلی عید فطرگفت: تعطیلات ما علاوه بر تعطیلات رسمی، شامل تعطیلات آخر هفته نیز است، پس اگر این دو را با هم در نظر بگیریم، آمار تعطیلات متفاوت خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، احمد توكلی با اشاره به اصل 43 قانون اساسی مبنی بر لزوم تصمیم‌گیری در مورد تعطیلات در جریان رشد كشور گفت: وضعیت تعطیلی كشور را با اروپا و ژاپن مقایسه نكنید. ژاپن 30 سال بعد از جنگ شش روز در هفته كار كرد آیا ما این‌گونه كار می‌كنیم؟ ضمن این‌كه درآمد سرانه ما با این كشورها قابل مقایسه نیست. در انگلیس هم بار تكفل 4/1 است، در حالی كه در ایران بار تكفل 4 تعیین شده یعنی یك نفر باید برای چهار نفر كار كند.

نماینده مردم تهران ادامه داد: وقتی هزینه یك روز تعطیلی را در نظر بگیرید اثر این یك روز تعطیلی كاهش 1673 میلیارد تومانی تولید ملی است. آیا شما می‌خواهید فقر را بین مردم توزیع كنید؟

رییس مركز پژوهش‌های مجلس با اشاره به بهره‌وری 6/0 درصدی در چهار ساله دوره محمود احمدی‌نژاد گفت: طبق برنامه بهره‌وری باید 5/2 درصد افزایش می‌یافت اما این رقم تنها 6/0 درصد افزایش یافته است و با این شوخی‌ها نمی‌توان اقتصاد كشور را اداره كرد.

توكلی با اشاره به وجود بین‌التعطیلین در كشور گفت: ما تعطیلات تقویم هجری قمری را در تقویم هجری شمسی داریم كه چرخشی خواهد بود و كار مشكل می‌شود. من فكر می‌كنم باید در مورد تعطیلات به طور مجموعه‌ای تصمیم بگیریم. متاسفانه دولت مرتب مطالبات مردم را به ضرر تولید ملی بالا می‌برد، در حالی كه ما نباید بر اساس تمنیات مردم و خودمان رای بدهیم.

توكلی در ادامه به مشكل كارگران روزمزد در این‌گونه تعطیلی‌ها اشاره كرد و گفت: بسیاری از كارگران روزمزد با افزایش تعطیلی كارشان را از دست می‌دهند و شما با این كار خانواده‌های فقیر و مستضعف را دچار مشكل می‌كنید. ضمن این‌كه تولید كارخانه‌ها نیز با افزایش یك روز تعطیلی كاهش می‌یابد.

وی در ادامه اضافه كرد: نگویید كه كشورهای اسلامی این تعطیلات را معزز می‌دارند. ما هم می‌توانیم تعطیلات را از روزهای دیگر كم كنیم و به اینجا اضافه كنیم؛ اما اگر خدای ناخواسته این تعطیلات اضافه شود، در طی آن تعطیلی روزهای پنج‌شنبه مطرح می‌شود تجارت خارجی ما دچار مشكل خواهد شد.

توكلی در پایان از نمایندگان خواست تا با كنترل احساسات خود، به این لایحه رای ندهند تا دولت لایحه اصلاح تعطیلات كل كشور را به مجلس ارائه كند.

نوروزی:

در افزایش تعطیلی عید فطر به جهان‌بینی الهی و اسلامی توجه كنیم

نماینده مرم رباط كریم در مجلس در موافقت با افزایش تعطیلات عید فطرگفت: دنیای اسلام عید فطر را به معنای حقیقی جشن می‌گیرد، چرا كه این عید از اعیاد بزرگ در سنت اسلامی است؛ لذا به منظور تجلیل، بزرگداشت و بهره‌گیری از فیوضات این روز، افزایش تعطیلی عید فطر همواره طی ادوار مختلف مجلس مورد پیگیری مجلس و دولت خدمتگزار بوده است.

به گزارش ایسنا؛ حجت‌الاسلام حسن نوروزی به عنوان اولین موافق این لایحه، عید فطر را از عظیم‌ترین مناسبت‌های اسلامی عنوان كرد و خواستار نگاه جامع به موضوع تعطیلات در كشور شد و گفت: این موضوع در رسیدن به یك تصمیم درست بسیار حائز اهمیت است.

این نماینده اصولگرای مجلس در ادامه به اظهارات احمد توكلی در مخالفت با این لایحه اشاره و اظهار كرد: آنچه ایشان مطرح می‌كنند، تنها بر این اساس است كه دید خود را به مسائل اقتصادی معطوف كرده‌اند. ما باید به جهان‌بینی و مسائل الهی و اسلامی نیز توجه كنیم.

وی هزینه‌های میلیاردی در حوزه فرهنگی برای اشاعه فرهنگ اسلامی را مورد اشاره قرار داد و افزود: ما می‌گوییم ام‌القرآی جهان اسلام و رهبر ما ولی امر مسلمین جهان است،پس چطور می‌شود كه همه بلاد اسلامی دو یا چند روز تعطیلی برای عید فطر داشته باشند و ما تنها یك روز تعطیل باشیم؟

نوروزی با بیان اینكه باید بتوانیم در جهان اسلام حرفی داشته باشیم، به دوران اسارت خود در عراق اشاره كرد و گفت: من وقتی آنجا اسیر بودم از این موضوع خجالت می‌كشیدم كه آنها چند روز برای عید فطر تعطیل هستند.

نوروزی در ادامه همسانی با جهان اسلام را خواستار شد و گفت: طبق آمار مراكز پژوهشی، ایران رتبه دوم را در كمبود تعطیلی دارد لذا افزودن یك روز به تعطیلی عید فطر اشكالی ایجاد نمی‌كند. به هر حال ما میلیاردها تومان در آموزش و پرورش برای جشن تكلیف هزینه می‌كنیم، حالا چه اشكالی دارد كه نوجوانی كه روزه می‌گیرد یك روز بیشتر تعطیل شود.

نماینده مردم رباط‌كریم در مجلس خواستار رای مثبت نمایندگان به این لایحه با عنوان ارتباط با جهان اسلام شد و گفت: اگر ما حرفی هم نسبت به دولت داریم، باید بپذیریم این حرف دولت صحیح است؛ چرا كه كسانی كه یك ماه روزه گرفتند با تعطیلی بیشتر روحیه مضاعفی برای رفتن به سر كار خواهند داشت و این جای آن تعطیلی را پر خواهد كرد.

نوروزی در پایان به مزاح گفت: من كه نوروزی هستم می‌گویم كه از تعطیلات نوروز كم كنید و به تعطیلی عید فطر اضافه كنید.

در پی اظهارات حسن نوروزی در موافقت با لایحه افزایش تعطیلی عید فطر، احمد توكلی در مورد نسبت‌های ناروا به خود در اظهارات حسن نوروزی تذكر داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، احمد توكلی در تذكری مستند به ماده 77 آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: در اظهارات آقای نوروزی دو نسبت ناروا به من داده شده، من اگر جایی لازم بوده از دولت دفاع كرده‌ام و این درست نیست كه بخواهیم موضوع افزایش تعطیلی را به اسم اسلام تمام كنیم و از رهبری نام ببریم.

وی افزود: رهبری امسال را سال جهاد اقتصادی عنوان كرده‌اند چرا كه عده‌ای می‌خواهند اقتصاد ما را نابود كنند پس شما جواب این ضرر به اقتصاد ملی را بدهید، وگرنه كسی با عزت اسلام مخالف نیست.

كواكبیان:

وضع اقتصادی كشور اقتضای افزایش تعطیلات را ندارد

یك عضو فراكسیون خط امام(ره) مجلس در مخالفت با لایحه افزایش تعطیلات عید فطر گفت: حتی اگر شما افزایش تعطیلی عید فطر را مصوب نكنید، دولت این كار را خواهد كرد؛ لذا باید كار جامعی در این رابطه صورت گیرد.

مصطفی كواكبیان به عنوان مخالف دیگر لایحه افزایش تعطیلات عید فطر با اشاره به عدم تصویب افزایش تعطیلی عید فطر در سال گذشته یادآور شد: گزارشی كه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد بررسی وضعیت تعطیلات در سال 89 منتشر كرده می‌گوید كه ایران دارای بیشترین تعطیلی در جهان است. باید توجه كنیم كه تعطیلات پایان هفته نیز باید در آمار تعطیلات لحاظ شود اما دوستان آن را نادیده می‌گیرند.

وی ادامه داد: حتی تعطیلات رسمی كه در ایران 25 روز است، در انگلستان 12 روز است؛ چرا این آمار را اعلام نمی‌كنید و به كشورهایی مثل بوسنی و هرزگوین استناد می‌كنید. به هر حال استناد به برخی كشورها صحیح نیست، چرا كه در سال 1404 ما باید قدرت اول منطقه باشیم. ان‌شاءالله آن موقع می‌توانیم تعطیلی را افزایش دهیم اما اكنون باید تعداد تعطیلات را كاهش دهیم.

كواكبیان هم‌چنین خواستار ارائه لایحه نظام جامع تعطیلات از سوی دولت شد و گفت: در حال حاضر ما عادت بدی داریم كه روزهای بین تعطیلی، تعطیل شود. در این صورت اگر سه‌شنبه عید فطر باشد، چهارشنبه تعطیل خواهد شد و پنج‌شنبه و جمعه نیز ضمیمه آن می‌شود. در ابتدای هفته هم مرخصی‌های استعلاجی و غیره از طرف كارمندان اخذ می‌شود و به این صورت كل هفته تعطیل خواهد شد.

وی هم‌چنین تاكید كرد: ما مخلص تمامی مناسبت‌های مذهبی هستیم، اما ما در كل سال 150 روز هم كار نمی‌كنیم؛ اگر می‌خواهید احساساتی عمل كنید، بیش از این كشور را تعطیل كنید؛ اما در سالی كه رهبری آن را جهاد اقتصادی نامیده باید فكری برای مستضعفان كنیم وگرنه كسی مخالف هماهنگی با جهان اسلام نیست، اما وضع اقتصادی ما اقتضای افزایش تعطیلات را ندارد.

مطهری:

مناسبت‌های مذهبی صرفا مظهر عزا تلقی می‌شود

مردم باید خاطره خوشی از تعطیلات عید فطر داشته باشند

به گزارش خبرنگار ایسنا، علی مطهری كه به عنوان یكی از موافقان افزایش تعطیلی عید فطر سخن می‌گفت، بر لزوم بزرگداشت بیشتر اعیاد اسلامی در كشور و هماهنگی با دنیای اسلام اشاره كرد و گفت: در سایر كشورها اعیاد اسلامی را به طور جدی جشن می‌گیرند در حالی كه در كشور ما بزرگداشت این اعیاد مختصر و كمرنگ است و این نقصی است كه باید برطرف شود.

وی ادامه داد: در بررسی این موضوع نباید صرفا نگاه اقتصادی داشت، اگرچه لطمه اقتصادی كه آقای توكلی به آن اشاره كردند قابل رفع است اما باید توجه داشت كه سیاست رژیم گذشته كمرنگ كردن تعطیلات مذهبی و پررنگ كردن تعطیلات ملی بود و بعد از انقلاب هم این سیاست به درستی اصلاح نشده است.

این نماینده اصولگرای مجلس خاطرنشان كرد: بزرگداشت یك عید صرفا با تعطیل كردن آن روز صورت نمی‌گیرد، بلكه گاهی ادارات و رسانه‌ها دایر هستند و آن روز بزرگ داشته می‌شود؛ اما بعد از 30 روز روزه گرفتن، مردم نیازمند آسایش و چند روز استراحت و شادی هستند تا به این ترتیب بخشی از پاداش مادی خود را دریافت كنند.

مطهری با تاكید بر این‌كه كودكان باید خاطره خوشی از تعطیلات عید فطر داشته باشند، گفت: جدی نگرفتن اعیاد اسلامی باعث شده اكثر شادی‌های ما به مناسبت‌های ملی اختصاص یابد و مناسبت‌های مذهبی صرفا مظهر عزا تلقی شود، در حالی كه همان‌طوری كه به عزاداری‌ها توجه می‌شود باید به اعیاد هم اهمیت داده شود تا چهره عبوسی از اسلام عرضه نشود. این موضوع در نگاه نسل جوان اسلام بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

علی مطهری در ادامه با بیان این‌كه تعطیلی مناسبتی كشور نسبت به سایر كشورها زیاد است، گفت: اگرچه با دو روز تعطیلی آخر هفته این میزان خیلی هم زیاد نیست.

نماینده مردم تهران در خانه ملت خاطرنشان كرد: برای این‌كه تعداد روزهای تعطیل ما افزایش نیابد، پیشنهاداتی هم قابل طرح است گرچه ساماندهی تعطیلات امر مهمی است كه مورد تاكید رهبری بوده و چند بار از سوی مجلس خیزی برای آن برداشته شده است.

محجوب:

تقویم كاری باید ملاك سنجش تعطیلی قرار گیرد

یك عضو كمیسیون اجتماعی مجلس در مخالفت با افزایش تعطیلی عید فطر گفت: اگر تعطیلات موجود را به دو روز آخر هفته اضافه كنیم ما بعد از بوسنی و هرزگوین تعطیل‌ترین كشور جهان خواهیم بود.

علیرضا محجوب، دبیركل خانه كارگر به عنوان دیگر مخالف این لایحه، اظهار كرد: در كشور ما تعطیلی آخر هفته تنها یك روز محاسبه می‌شود در حالی كه واحدهای زیادی دو روز تعطیل‌اند؛ اگر تعطیلات موجود را به دو روز آخر هفته اضافه كنیم ما بعد از بوسنی و هرزگوین تعطیل‌ترین كشور جهان خواهیم بود.

وی هم‌چنین خواستار بررسی تعطیلات بر مبنای تقویم كاری شد و گفت: در كشورهای دیگر 335 روز تا 348 روز تقویم كاری است؛ اما در كشور ما تنها 225 روز و امسال 223 روز تقویم كاری وجود دارد و این باید ملاك سنجش تعطیلی قرار گیرد چرا كه تقویم كاری ما از همه كوچكتر است.

نماینده مردم تهران در مجلس در پایان خواستار ارائه تقویم كاری دستگاه‌های اجرایی،‌ وزارتخانه‌ها و كارخانجات به مركز پژوهش‌های مجلس شد و گفت: این دستگاه‌ها باید به اطلاع نمایندگان برسانند كه غیر از كاهش ساعات كار به دلایل منطقی و غیرمنطقی، چقدر تقویم كاری دارند.

تامینی:

بهر‌ه‌وری پایین نباید موجب مخالفت با افزایش تعطیلی عید فطر شود

نماینده مردم رشت در مجلس در موافقت با لایحه افزایش تعطیلات عید فطر گفت:اگر ضعف عملكرد دولت یا هر كس دیگری وجود دارد و یا شاهد بهره‌وری پایین و مشكلات دیگری هستیم، آن را نباید به این موضوع تعمیم بدهیم و ربطی ندارد كه در مورد تعطیلات نظر مخالف داشته باشیم.

حسن تامینی اظهار كرد: اگر ما الگوی دنیای اسلام هستیم این امر نباید شعاری باشد و اگر می‌خواهیم این موضوع واقعیت داشته باشد، امروز باید آ ن را به اثبات برسانیم.

وی تصریح كرد: كسی مخالف ارتقای بهره‌وری و نظارت بر بین‌التعطیلات نیست و نباید در این رابطه سلیقه‌ای عمل شود، اما اگر در اجرا مشكل داریم این بحث‌ها را نباید دخالت دهیم.

وی ادامه داد: عید فطر عملا روز نماز و دعا و روزی است كه خستگی در پی دارد، لذا ما نیازمند افزایش تعطیلی عید فطر هستیم.

وی در پایان گفت: این چه استدلالی است كه می‌گویند اگر مردم علاقه‌مند به افزایش تعطیلی هستند نباید در این رابطه احساسی عمل شود؛ به هر حال همه‌ی تلاش ما برای علاقه‌ی مردم است.

زمانی:

بهره‌وری نظام كاری غیررسمی در روزهای تعطیل افزایش می‌یابد

سخنگوی كمیسیون اجتماعی مجلس تاكید كرد: بهره‌وری نظام كاری غیررسمی نظیر بازارها، و بخش گردشگری در روزهای تعطیل افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، زمانی با ارائه توضیحاتی در خصوص نظر مخالفان افزایش تعطیلات عید فطر گفت: اگر به تقویم كشور نگاه شود تغییرات تقوم قمری در تقویم شمسی به دلیل مصادف شدن با روزهای جمعه موجب كاهش تعطیلات سالانه می‌شود.

وی افزود: با افزایش تعطیلات عید فطر وقت مردم بیشتر صرف كارهایی نظیر رفتن به زیارت اهل قبور و رسیدگی به مسائل خانوادگی و رفتن به سفر می‌شود.

زمانی خاطرنشان كرد: بنده با تعطیلات پنج‌شنبه كه برخی در پی آن هستند مخالفم، ولی با افزایش تعطیلات عید فطر موافقم.

سخنگوی كمیسیون اجتماعی با اشاره به تاثیر افزایش تعطیلات عید فطر بر كارگران روزمزد گفت: مخالف كمك به كارگران روزمزد به دلیل افزایش تعطیلات عید فطر نیستم ولی با یك روز تعطیلی ثلمه‌ چندانی به این عزیزان وارد نمی‌شود.

 مجلس با پیشنهاد توكلی جهت كاهش یك روز از تعطیلات رسمی كشور مخالفت كرد

نمایندگان در ادامه بررسی لایحه افزایش تعطیلی عید فطر، با پیشنهاد توكلی در خصوص تكلیف دولت به كاهش یك روز از تعطیلات رسمی كشور در قبال افزایش یك روز تعطیلی به عید فطر، مخالفت كردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، احمد توكلی پیشنهاد خود مبنی بر اینكه دولت مكلف شود در ازای اجرای حكم قانون افزایش تعطیلی عید فطر ظرف یك ماه، یك روز از تعطیلات رسمی كشور را حذف كند را ارائه داد.

وی در توضیح اظهار داشت: اینكه گفته می‌شود در تعطیلات، گردشگری افزایش می‌یابد و این امر در رشد اقتصاد كشور موثر است، درست نیست. مگر سهم حمل و نقل مسافر و هتل‌داری در اقتصاد ملی چند درصد است و آیا اصولا تولید كالا مهمتر است یا تولید خدمات؟

به گفته وی، یك روز تعطیلی خیلی مهم است چون یك میلیون كارگر روزمزد،‌ بی‌مزد می‌شوند و سود تولیدكنندگان در این روز كاهش می‌یابد.

وی با بیان اینكه بعضی از تعطیلات واقعا منطق خود را از دست داده است، این پرسش را مطرح كرد كه آن مردمی كه روز 22 بهمن به راهپیمایی می‌آیند روز 12 فروردین كه باید راهپیمایی برگزار شود، كجا هستند؟

توكلی افزود: وقتی یك تعطیلی بی‌خاصیت می‌شود چه اشكال دارد كه آن را حذف كنیم البته بهتر است این موضوع را دولت بررسی كند و هر كدام از تعطیلات را كه صلاح می‌داند و برآیند آن مثبت‌تر است، حذف كند.

به گزارش ایسنا، نقوی حسینی تذكری گفت: پیشنهاد كاهش تعطیلات رسمی با عنوان لایحه افزایش تعطیلی عید فطر مغایرت دارد.

لاریجانی تذكر وی را وارد ندانست و گفت: قرار نیست با این پیشنهاد عنوان لایحه تغییر كند.

میرتاج‌الدینی، معاون پارلمانی رییس‌جمهور با اعلام نظر مخالف دولت با این پیشنهاد گفت: مجموعه تعطیلات رسمی 25 روز است، 15 روز از این 25 روز مربوط به تعطیلات اسلامی – مذهبی است، 5 روز مربوط به تعطیلات انقلابی و 5 روز نیز تعطیلات ملی است.

به گفته وی، در گذشته نیز بر موضوع حذف یكی از این تعطیلات فكر شده است ولی نتیجه روشنی حاصل نگردیده چون به هر كدام از این تعطیلات دست بزنیم مباحثی در حاشیه مطرح می‌شود.

میر‌تاج‌الدینی با بیان اینكه امكان عملی این پیشنهاد آسان نیست، گفت: با بررسی‌های انجام شده 5 روز از این تعطیلات عنوان شده با تعطیلات رسمی دیگر مصادف شده است لذا میانگین تعطیلات رسمی ماه 20 روز است كه در برخی سال‌ها به 18 روز رسیده است.

وی با بیان اینكه این آمار در مقایسه با دیگر كشورها تفاوت چندانی ندارد، گفت: مناسب نیست زمانی كه هدیه‌ای به ملت دادیم و ذائقه آن را شیرین كردیم در جای دیگر این تعطیلات را كاهش دهیم. اگر زمانی لازم باشد تعطیلات را به طور كامل ساماندهی كنیم باید این موضوع همه جانبه بررسی شود.

در نهایت این پیشنهاد توكلی تنها 45 رای موافق به خود اختصاص داد و 61 نماینده با آن مخالفت كردند.

به گزارش ایسنا،‌ مجلس همچنین پیش از رای‌گیری در مورد ماده واحده لایحه افزایش تعطیلی عید فطر، پیشنهاد علی مطهری مبنی بر اینكه به دولت اجازه داده شود ساعات كار ادارات دولتی در ماه رمضان را متناسب با شرایط مناطق مختلف كشور كاهش دهد، مورد بررسی قرار گرفت.

لاریجانی پس از طرح این پیشنهاد،‌ آن را مخالف قانون دانست اما مطهری گفت دولت هر ساله این كار را انجام می‌دهد و ساعات كار ادارات دولتی را در ماه مبارك رمضان كاهش می‌دهد. بهتر است ما آن را به قانون تبدیل كنیم و دست دولت را باز بگذاریم كه هر سال كار غیرقانونی انجام ندهد.

این پیشنهاد با تذكر مفتح مبنی بر اینكه در بررسی فوریت، باید در موضوع فوریت رای‌گیری شود، مواجه شد، لاریجانی نیز تذكر مفتح را وارد دانست لذا در مورد پیشنهاد مطهری مجلس وارد رای‌گیری نشد.

ماده واحده لایحه افزایش تعطیلات عید سعید فطر

از تاریخ تصویب این قانون، تعطیلات عید سعید فطر به دو روز افزایش می‌یابد.

گزارش كمیسیون فرهنگی به مجلس شورای اسلامی

به گزارش ایسنا، در اجرای ماده (144) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مبنی بر بررسی لایحه « افزایش تعطیلی عید سعید فطر» به شماره چاپ 1594 كه به این كمیسیون به عنوان كمیسیون فرعی ارجاع گردیده بود در جلسه مورخ 1390/5/25 كمیسیون با حضور كارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذیربط مطرح و پس از بحث و بررسی با اصلاحات زیر به تصویب رسید.

اینك گزارش آن تقدیم مجلس محترم شورای اسلامی می‌گردد.

سید احمدرضا دستغیب، نایب رییس كمیسیون فرهنگی

اصلاحات:

1- در ماده واحده عبارت « در صورت تقارن روز دوم شوال با تعطیلات رسمی یا هفتگی: روز بعد از تعطیلات تعطیل خواهد بود، حذف گردید».

2- یك تبصره به شرح ذیل به ماده واحده الحاق گردید:

تبصره- به دولت اجازه داده می‌شود ساعات كار ادارات دولتی را متناسب با شرایط مناطق مختلف كشور كاهش دهد.

تبصره – به دولت اجازه داده می‌شود ساعات كار ادارات دولتی را متناسب با شرایط مناطق مختلف كشور كاهش دهد.

به گزارش ایسنا،‌ لایحه افزایش تعطیلات عید سعید فطر در حالی امروز با رأی نمایندگان مورد تصویب قرار گرفت كه پیش از این در آخرین جلسه هیات دولت پیش از آغاز ماه مبارك رمضان، دولت تصمیم گرفت تا این لایحه را تقدیم مجلس كند كه كمی پس از طرح این موضوع در جلسه هیات دولت، معاون پارلمانی رییس جمهور از آماده شدن یك طرح دو فوریتی به منظور افزایش تعطیلی عید فطرخبر داده بود.

گفتنی است،‌این لایحه در تاریخ 9 مرداد ماه سال جاری كه با قید یك فوریت به تصویب هیات وزیران رسیده بود،‌توسط رییس جمهور به منظور طی كردن تشریفات قانونی به مجلس ارائه شد.