به گزارش خبرنگار برنا "تیم ملی المپیاد دانش آموزی شیمی كشورمان در چهل و سومین دوره المپیاد جهانی دانش‌آموزی شیمی در شهر آنكارا تركیه با كسب 2مدال طلا، یك مدال نقره و یك مدال برنز در جایگاه چهارم جهان ایستاد."

این خبری بود که چند وقت قبل ایرانیان را خوشحال کرد. کسب مقام چهارمی برای ایران آنهم در رشته شیمی که خیلی از کشورها ادعای طلایه دار بودن در آن را دارند باعث خوشحالی بود. 4 نماینده ایران بعد از گذشتن از چند امتحان و از میان 500 نخبه شیمی ایران به عنوان نخبه‌ترین انتخاب شدند تا در مسابقات نماینده ایران باشند و به حق هم  خوش درخشیدند.

امیر پیمان دلیرستان برنده مدال نقره شیمی سال 90  دوره راهنمایی و دبیرستان را در مدرسه تیزهوشان علامه حلی تهران گذرانده است. وی که از راه قبولی در آزمون ورودی وارد مدرسه تیزهوشان شده است درباره انگیزه‌اش در مسابقات المپیاد به خبرنگار برنا گفت: دبیرستان علامه حلی از بهترین دبیرستان‌ها است و هر سال تعداد زیادی از این مدرسه در المپیادهای مختلف علمی شرکت می کند و مقام می آورند. به دلیل نظمی که در مدرسه ما حاکم بود و اینکه بچه‌های سال‌های بالاتر همیشه در مسابقات المپیاد شرکت می کردند انگیزه پیدا کردم تا در مسابقات المپیاد شرکت کنم.

وی ادامه داد: اواخر سال دوم به صورت اختیاری در کلاس ها و آزمون های مربوط به المپیاد شرکت کردم و از آنجایی که به درس شیمی علاقه داشتم و توانایی های خودم را به شرایطی که یک نفر باید داشته باشد تا در المپیاد شیمی موفق شود نزدیک می دیدم، درس شیمی را انتخاب کردم.

دارنده مدال نقره المپیاد ترکیه در توضیح نحوه پذیرش در المیپاد جهانی تصریح کرد:در بهمن ماه که مرحله اول مسابقات برگزار شد 500 نفر توانستند نمره قبولی را بدست بیاورند، در مرحله دوم 40 نفر موفق به کسب نمره قبولی می شوند و این 40 نفر باید در تابستان در کلاس‌های المپیاد شرکت کنند. در این دوره که تا آخر تابستان ادامه دارد و سطح آن بالاتر از سطح کلاس و در حد مباحث دانشگاهی است، در انتها در طی آزمون های تئوری و عملی 8 نفر برگزیده می شوند و به آنها مدال طلا داده می شود. پس از آن با برگزاری کلاس های پیشرفته و آزمون های مختلف 4 نفر از این 8 نفر به مسابقات جهانی اعزام می شوند.

دارنده مدال نقره شیمی که قصد دارد در رشته مهندسی مواد دانشگاه شریف ادامه تحصیل دهد سطح مسابقات ترکیه را استاندارد ارزیابی می کند و به خبرنگار برنا گفت: آزمون در سطح بالایی برگزار شد، می شود گفت نسبت به سال قبل سخت تر هم بود. ضمن اینکه به نظرم ترکیه میزبان خوبی برای مسابقات بود و برنامه ریزی ها و هماهنگی ها به خوبی انجام می شد.